Wycieczka / Pielgrzymka

Pielgrzymka/Wycieczka (9 dni)

VIA BALTICA

Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia

 

 Dzień 1, poniedziałek 27 czerwca 2022

Wyjazd autokarem z wyznaczonych miejsc blisko parafii – godz. 5.00, przejazd do Mariampola – zwiedzanie klasztoru księży Marianów, gdzie jest pochowany bł. Jerzy Matulewicz oraz bazyliki św. Michała Archanioła, przejazd do Kowna – zwiedzanie drugiego co do wielkości miasta na Litwie (zobaczymy: zamek obronny z XIV wieku pamiętający czasy wielkiego księcia litewskiego Witolda, kościół św. Jerzego, ratusz zwany Białym Łabędziem, spacer brzegiem rzeki Niemen, kościół Witoldowy p.w. Wniebowzięcia NMP, katedra św. Piotra i Pawła – największa świątynia katolicka na Litwie, przejście Aleją Wolności, przejazd do Wilna na obiadokolację i nocleg do hotelu.

 

Dzień 2, wtorek 28 czerwca 2022

Śniadanie w hotelu, Wilno: starówka wileńska, Ostra Brama (Msza św.), cerkiew św. Ducha, Brama Bazyliańska, Ratusz, kościół św. Kazimierza, ulica Szklana, Uniwersytet Wileński, podwórko Słowackiego, zaułek gotycki, katedra wileńska, góra Giedymina (ruiny zamku), czas wolny. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

 

Dzień 3, środa 29 czerwca 2022

Śniadanie w hotelu, przejazd do Szydłowa – do sanktuarium Matki Bożej (Żmudzkie Lourdes), gdzie Maryja objawiła się w 1608 roku, a w 1993 roku sanktuarium odwiedził Jan Paweł II (bazylika Narodzenia NMP i kaplica objawień), przejazd do Cytowian (kościół i klasztor z XVII wieku, najdłuższa na Litwie Droga Krzyżowa w zespole kościelnym – 39 stacji); przejazd na Górę Krzyży w Szawlach, zwiedzanie (pielgrzymi z całego świata przywożą swoje krzyże do pozostawienia we własnych intencjach), Msza św. w klasztorze franciszkańskim. Obiadokolacja. Przejazd na nocleg do hotelu w Rydze. Zakwaterowanie w hotelu.

 

Dzień 4, czwartek 30 czerwca 2022

Śniadanie w hotelu, zwiedzanie Rygi z miejscowym przewodnikiem (zobaczymy: stare miasto – wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Baszta Prochowa, Brama Szwedzka, zamek, kościół luterański św. Piotra, katedra ryska p.w. NMP, a także ciekawy zespół średniowiecznych kamieniczek „Trzej Bracia” oraz Mała i Wielka Gildia Kupiecka), przejazd do Jurmały – nadbałtyckiego kurortu; krótkie zwiedzanie z przewodnikiem, po południu plażowanie (jeśli będzie sprzyjająca pogoda), powrót do hotelu w Rydze, obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień 5, piątek 1 lipca 2022

Śniadanie w hotelu, wyjazd do Parnawy (estoński Sopot) spacer po mieście; przejazd do Tallina, spotkanie z miejscowym przewodnikiem, zwiedzanie: park Kadriorg z pałacem, amfiteatr zwany Polem Śpiewu z panoramą miasta, spacer starówką dzielącą się na górne miasto ze średniowiecznymi murami obronnymi i basztą Długi Herman, zamkiem Toompea, prawosławnym soborem Aleksandra Newskiego, katedrą luterańską Toomikirik, wzgórzem Toompea z panoramą starówki oraz na dolne miasto z ratuszem i słynna apteką magistracką, głównym deptakiem miasta z Wielką Gildią Kupiecką, domem Bractwa Czarnogłowych, kościołem św. Olafa, zespołem średniowiecznych kamieniczek „Trzy Siostry” i potężną basztą „Gruba Małgorzata”. Przejazd do hotelu w Tallinie na obiadokolację i nocleg.

 

Dzień 6, sobota 2 lipca 2022

Wczesny wyjazd na przystań promową w Tallinie, przeprawa promem do Helsinek, na promie śniadanie, Helsinki: zwiedzanie miasta z miejscowym przewodnikiem: Plac Senacki z pomnikiem cara Aleksandra II, katedra luterańska, Sobór Uspieński z bogatym ikonostasem, Pałac Prezydencki, Dworzec kolejowy, stadion olimpijski, kościół w skale, spacer po Kauppatori, obiad w restauracji. Wyjazd poza miasto by podziwiać fińskie klimaty i przyrodę. Powrót na przystań promową. Przeprawa promem do Tallina, kolacja na promie (stół szwedzki). Późny przyjazd do hotelu na nocleg w Tallinie.

 

Dzień 7, niedziela 3 lipca 2022

Późniejsze śniadanie w hotelu, Msza św. niedzielna w jednym z kościołów w Tallinie, przejazd do miejscowości Valga (miasto leżące w połowie w Estonii i w połowie na Łotwie) – krótkie zwiedzanie. Przejazd do Dyneburga – drugiego co do wielkości miasta na Łotwie, krótkie zwiedzanie i zakupy w czasie wolnym, przejazd na obiadokolację i nocleg w hotelu.

 

Dzień 8, poniedziałek 4 lipca 2022

Śniadanie w hotelu, przejazd do Aglony (łotewskiej Częstochowy) najsłynniejszego sanktuarium Inflant. Zwiedzanie dawnego klasztoru dominikanów, pięknej bazyliki z cudownym obrazem Matki Bożej Loretańskiej. Msza św. w bazylice Wniebowzięcia NMP, przejazd do Wilna: cmentarz na Rossie – jedna z 4 polskich nekropolii narodowych, klasztor Miłosierdzia gdzie został namalowany pierwszy obraz „Jezu ufam Tobie”, góra Trzech Krzyży, barokowy kościół Piotra i Pawła z XVII wieku, cmentarz na Antokolu – wileńskie Monte Cassino, przejazd do hotelu na uroczystą kolację z towarzyszeniem muzyki, nocleg.

 

Dzień 9, wtorek 5 lipca 2022

Śniadanie w hotelu, przejazd do Zatrocza – zwiedzanie pałacu rodu Tyszkiewiczów. Rejs statkiem po jeziorze Galwe wokół średniowiecznego zamku Witolda (litewski Malbork). Spacer po Trokach. Obiadokolacja w restauracji karaimskiej z regionalnymi potrawami (kibiny). Wyjazd powrotny do Polski. Przyjazd na miejsce około 23.00.

 Termin: 27.06. – 05.07.2022 roku (9 dni)

Cena: 680 złotych + 560 Euro

Zapewniamy:

  • przejazdy komfortowym klimatyzowanym autokarem, rejs promem Tallin – Helsinki – Tallin, rejs wycieczkowy statkiem po jeziorze Galwe
  • zakwaterowanie: 8 noclegów w hotelach ***/**** (pokoje 2-osobowe z łazienką)
  • wyżywienie: 8 śniadań i 9 obiadokolacji + 1 obiad w Helsinkach
  • opiekę i informację turystyczną pilota oraz lokalnych przewodników
  • urządzenia tour-guide dla komfortowego zwiedzania obiektów i miejsc turystycznych
  • pakiet ubezpieczenia turystycznego
  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, opłaty klimatyczne i wjazdowe do miast

 

Uwagi:

ü  dokument niezbędny do wyjazdu: paszport lub dowód osobisty.

ü  program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom w kolejności odwiedzanych miejsc.

ü  do obiadokolacji w restauracjach standardowo podawana jest woda, inne napoje (soki, piwo, wino) są dodatkowo płatne (poza kolacją na promie, która realizowana będzie w formie stołu szwedzkiego).

 

Informacje i zapisy:

ks. Piotr Miśkowicz (Kalnik) 696556582;

ks. Jarosław Janowicz (Jarnołtowo) 604545391.

 Wpłaty:

1 rata – 680 złotych do 31 października 2021 (przy zapisach)

2 rata – 260 Euro do 28 lutego 2022

3 rata – 300 Euro do 31 maja 2022

2011 Pielgrzymka /Wycieczka VIA BALTICA 2022 R.
Powered by Joomla 1.7 Templates